Śrup z tytką haferfloków

Stuk kopyt dobiegający zza okna świadczy, iż na podjazd naszej rezydencji zawitał własnie Śrup. Ale coż to, wygląda na to, że przyniósł ze sobą worek. Worek haferloków.

Poznański browar Szałpiw przygotował tym razem piwo w stylu Black IPA. Browarnicy pokusili się o dodanie do swojego piwa płatków owsianych, co powinno nadać mu nieco łagodności. Piwo ma żółtą etykietę z uśmiechniętym koniem, który trzyma worek z łatą. Postanowiliśmy sprawdzić stronę browaru, jednakże wygląda na to, że ta chyba już nigdy nie powstanie, a mimo to nadal zostaje podawana na etykiecie piwa. Uśmiech Śrupa jest tak zachęcający, że uznajemy, iż nie ma co czekać. Trzeba nalewać.

piwo-srup-szalpiw

No to Śrup w ten głupi dziub

Śrup to koń. A koń jaki jest, każdy widzi. Kary. A konkretnie czarny, nawet, gdy spojrzy się pod światło. Piana jest biała i niska. Mamy więc do czynieni z czarnym koniem, polskiej sceny piwowarskiej.

Co ciekawe, piwo wcale nie pachnie koniem. Ma za to przyjemny zapach ciemnych słodów, które nadają nieco słodkiego i kawowego charakteru. Jednakże nuty te, zdominowane są przez chmiele, dodające piwu aromatu drzew iglastych. Gdyby Śrup pachniał nieco intensywniej, to można by go uznać za niesamowity. Ale mimo to, i tak jest bardzo dobrze.

piwo śrup szałpiw

Śrup jest piwem o wyraźnym smaku i zdecydowanej goryczy. Na początku pojawia się wyraźna kawa ze słodkim posmakiem. Swoje trzy grosze dorzuciły tutaj również płatki owsiane, które uwydatniają smak słodów. Chwilę później, pojawiają się również chmiele, których gorycz zostaje jednocześnie uwydatniona przez kawowe posmaki jak i złagodzona przez owies. Zielone szyszki, dodają jednak nie tylko gorzkości, lecz również i przyjemnych iglastych aromatów. Nie odnajdujemy tutaj cytrusów, chociaż powinny się one pojawić biorąc pod uwagę dobór chmieli.

Całość spaja się w prawdziwie smaczną, czarną kompozycję z wyraźnym charakterem ciemnego ale o wysokim chmieleniu i z apetycznymi posmakami. Bardzo nam się to podoba.

piwo-szalpiw-srup

Śrup jest bardzo ciekawym Black IPA, które jest bardzo zrównoważone. Chmiele i słody współgrają ze sobą, dając bogaty smak o pełnej goryczy. Śrup spodoba się zarówno piwoszom ceniącym walory ciemnego piwa, jak i tym, którzy doceniają przede wszystkim gorycz i chmielowy aromat. Niestety daje się wyczuć alkohol, zwłaszcza gdy piwo się ogrzeje, co nieco burzy jego walory smakowe. Nie zmienia to jednak faktu, iż  jest to zdecydowanie najlepsze piwo, które trafiło do naszych ust spod skrzydeł browaru Szałpiw. O ile nie potrafiliśmy odnaleźć nic specjalnego w smaku Knyfa, Szczuna, Bździągwy czy Kejtera, o tyle Śrup smakuje nam bardzo. Jest to piwo, które bez wahania możemy polecić. No to polecamy!

Piwna metryczka Śrup
Alk. 6%
Ekstrakt 15 BLG
Słody: pilzneński, monachijski, palony
Chmiele: Chinnok, Citra, Centennial
Inne: płatki owsiane
Poj. 0,5 l
Cena: 3 zł (promocja 🙂
Browar SzałPiw
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2

 

Browar ,