Thor Foreign Extra Stout

Siadamy do komputera, puszczamy Amon Amarth i już jesteśmy gotowi na degustację piwa Thor.

Thor, syn Odyna, właściciel Mjollnira, podróżujący na rydwanie zaprzężonym w kozły. Jego drzewem jest dąb, dlatego nie powinny dziwić liście oraz żołędzie na etykiecie piwa. Co ciekawe, w składzie również możemy znaleźć ślad tego drzewa w postaci opiekanych płatków dębowych, które podczas leżakowania, powinny dodać piwu  specyficznego aromatu. Thor to foreign extra stout  uwarzony wspólnie przez browar Bednary oraz Jan Olbracht. No to kufle w dłoń i do degustacji.

Thor, Odin’s Son

Piwo jest w kolorze bardzo ciemnego brązu, niemalże czarne. Piana jest brązowa i średniej wysokości. Opada w umiarkowanym tempie i składa się z małych pęcherzyków. Jest mętne i pływa w nim sporo różnej wielkości produktów.

Protector of mankind

Zapach jest delikatny, a wyczuć w nim można trochę dymu, który nadaje piwu ciekawego aromatu. Pojawiają się również nuty, przypominające te z piw z dodatkiem płatków owsianych. W ogólnym odczuciu piwo pachnie słodko i zbożowo.

Thor to Foreign Extra Stout leżakowany z płatkami dębowymi

Ride to meet your fate

Niestety w smaku już nie jest tak kolorowo. Słodki posmak zdaje się dominować cały profil piwa. Na końcu łyku pojawia się nieco chmielowej goryczy, a także wraca dymiony aromat. Wbrew temu co jest napisane na naklejce, piwo smakuje jak dymiony oatmeal stout. Mamy nadzieję, że komuś nie pomyliły się butelki podczas naklejania etykiet 😀 Zboża nadal są obecne, jednakże mieszają się z cukierkową słodyczą, która nie jest zbyt przyjemna. Pojawia się również trochę masła, które dodatkowo przeszkadza w cieszeniu się piwem (diacetyl). Gorycz jest na niskim poziomie i ujawnia się jedynie na końcu łyku.

Ragnarök awaits

Niestety, gdyby Thor dysponował taką siłą jak to piwo, to z pewnością nie pokonałby Thryma, a co najwyżej wyręczył porwaną Freję z towarzyszenia olbrzymowi nocą.

Mamy tutaj stouta o cukierkowej słodyczy oraz krówkowo, maślanym posmaku. Palone aromaty są na niskim poziomie, podobnie jak chmiele. Jedyne co ratuje to piwo, to najprawdopodobniej, zasługa płatków dębowych, które nadają piwu lekko wędzonego aromatu i gładkości. Jednakże te dwie właściwości pojawiają się jedynie na końcu łyku, podczas gdy przez resztę czasu, piwo jest po prostu średnie i niezbyt przyjemne w smaku. Ciężko nam je komukolwiek polecić, gdyż nasz egzemplarz, przejawia przede wszystkim cechy nieudanego piwa. A szkoda, bo patrona wybrano naprawdę godnego.

Cytaty nagłówków pochodzą z piosenki Amon Amarth „Twilight Of The Thunder God”

Thor zyskał ciekawy aromat, dzięki leżakowaniu z płatkami dębowymi

Piwna metryczka:

Alk. 6,5%
Ekstrakt 16,5o
Słody Pale Ale, monachijski, pszeniczny, karmelowy, barwiący
Chmiele Challenger, Fuggles
Dodatki palony jęczmień
Cena 9,20 zł
Styl Foreign Extra Stout
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2   piwkopuste2piwkopuste2

Browar , ,