Oktoberfest Alternative we Wrocławiu 6-8 października 2017

Oktoberfest Alternative to nowe wydarzenie na wrocławskiej mapie kraftu. Dlaczego warto je odwiedzić zapytacie – po pierwsze impreza będzie skupiać wokół siebie dolnośląskie browary rzemieślnicze, po drugie ma się ona odbyć w klimatach lat dwudziestych XX wieku tworzony przez muzykę i nie tylko, a po trzecie będzie można poznać piwną historię Wrocławia z XIX i XX wieku, kiedy to panowały niemieckie browary i organizowane było niemieckie święto piwa Oktoberfest.

Trochę historii, czyli dlaczego Oktoberfest?

Oktoberfest Alternative będzie nawiązywać do tradycji organizowanego we Wrocławiu od przełomu XIX i XX wieku monachijskiego święta piwa. Dwie wcześniejsze dekady przyniosły pojawienie się we Wrocławiu szynków czołowych browarów z Monachium jak m.in. Münchener Hofbräu, Münchener Bürgerbräu, Spatenbräu, Münchener Hackerbräu, Münchener Pschorrbräu, Münchener Kindlbräu, Münchener Löwenbräu, Münchener Eberl-Bräu, Münchener Augustiner-Bräu, Münchener Franziskaner-Bräu, Paulaner – a ich wejście na wrocławski rynek ówczesna prasa wrocławska nazwała „inwazją piw monachijskich”. Wraz z nimi przeniknęło nad Odrę wiele akcentów monachijskiej kultury piwnej, jak choćby litrowe kufle zwane „Maßkrug”, kelnerki ubrane w tradycyjne bawarskie stroje, specjały kuchni monachijskiej, jak również muzyka bawarska i jodłowanie.

Najsławniejszym wrocławskim lokalem organizującym Oktoberfest przed pierwszą wojną światową był etablissement Palmengarten przy ulicy Piłsudskiego 65 (dawna Gartenstrasse), który z końcem lat dwudziestych ubiegłego wieku po zmianie wystroju na wioskę alpejską został przemianowany na Alpenrestaurant „Zillerthal”, a kilka lat później na Bayrisches Alpendorf.

Wrocław był jednym z pierwszych miast spoza Bawarii, w których świętowano Oktoberfest. W latach dwudziestych ubiegłego wieku dużym uznaniem wrocławian cieszył się również Oktoberfest organizowany w restauracji Münchener Augustiner-Bräu na rogu placu Solnego i ulicy Ofiar Oświęcimskich (dawne Blücherplatz i Junkernstrasse).

Nawiązanie do monachijsko – wrocławskich tradycji

Oktoberfest Alternative promując piwa lokalne z Wrocławia i Dolnego Śląska, chce przybliżyć uczestnikom dawne tradycje wrocławskiego Oktoberfestu przez:

  1. popularnonaukowe wprowadzenie podczas otwarcia wydarzenia
  2. wystawę poświęconą dawnemu wrocławskiemu Oktoberfest
  3. muzykę w klimacie lat dwudziestych XX wieku
  4. odtworzenie menu z Oktoberfest z 1924r. (dania serwowane w lokalu Augustiner Bräu – róg pl. Solnego i Ofiar Oświęcimskich

Ponadto bawarski klimat będą współtworzyć uczestnicy wydarzenia – planowany jest konkurs na najciekawszy strój bawarski.

My na wydarzenie oczywiście się wybierzemy i choć za bawarki nie będziemy się przebierać, zamierzamy się dobrze i smacznie bawić 🙂 Miło nam ogłosić, że objęliśmy Oktoberfest Alternative patronatem medialnym! Spodziewajcie się relacji i galerii zdjęć z wydarzenia.

Oktoberfest Alternative
6-8 października 2017
PIĄTEK – 16.00-22.00
SOBOTA – 12.00-22.00
NIEDZIELA – 12.00-18.00

Śledźcie na bieżąco informacje na wydarzeniu na Facebooku KLIK