Tenczynek Milk Stout. Początek serii z linią P.

Po degustacji tradycyjnej linii piw z browaru Tenczynek, przyszedł czas na piwa linii P, opatrzone dodatkowo notką Piwna Rewolucja. Na pierwszy strzał idzie Milk Stout.

Jest to ciemne piwo z dodatkiem laktozy, która powinna nadać mu delikatnego, mlecznego posmaku. Poza tym spodziewamy się wyłapać w piwie nuty kawy i czekolady, które w połączeniu z laktozą, powinny stworzyć udaną i interesującą kompozycję. Sprawdźmy więc, jak piwo prezentuje się po przelaniu do szklanki, oraz czy linia P, znacząco odróżnia się jakością od linii tradycyjnej.

Stout z piwnej rewolucji

Milk Stout z browaru Tenczynek ma czarny kolor i jest zupełnie nieprzejrzyste. Na jego powierzchni wytworzyła się piękna i wysoka piana, złożona z drobnych bąbelków, która wraz z opadaniem pozostaje na szkle. W zapachu, możemy wyłapać przede wszystkim czekoladowo-kawowe nuty, wzbogacone dodatkowo delikatną chmielową goryczką. Póki co, nie wyczuwamy laktozy, lecz nie powinno to dziwić, gdyż jej dodatek wpływa przede wszystkim na smak. Czas więc na pierwszego łyka.

W smaku wyczuwamy delikatną czekoladę, która niemalże od razu znika, ustępując miejsca kawowo-chmielowej goryczce. Przy niej, słodowa podbudowa wypada raczej blado i nie pozostaje długo w ustach, co nieco utrudnia cieszenie się pozostałymi smakowymi nutami. Ponieważ o ile chmielowa gorycz utrzymuje się na języku dość długo, to wspomniana czekolada, znika niemalże od razu. Samo piwo nie ma również gładkości, do której przyzwyczaiły nas inne milk stouty, a mleczny charakter jest niezbyt dobrze wyczuwalny.

Po prostu ciemne piwo

Milk Stout  browaru Tenczynek, jest smacznym stoutem z niezbyt nachalną chmielową goryczką, słabym czekoladowym startem oraz niewyczuwalnym, mlecznym posmakiem. Z pewnością nie jest to piwo złe, jednakże nie smakuje tak, jak przyzwyczaiły nas do tego inne milk stouty. Brak tutaj gładkiego smaku i deserowego charakteru. Mamy za to po prostu przyjemne, ciemne piwo z wyraźnie chmielowym charakterem.

Piwna metryczka:
Alk. 4,8%
Ekstrakt 14%
IBU 27
Słody jęczmienne (pilzneński, monachijski, melanoidynowy, czekoladowy, aromatyczny, palony), pszeniczne (czarny), żytni czekoladowy
Chmiele Magnum, Citra
Dodatki laktoza

Nasza ocena: