Hop Sasa. Iunga single hop sasa na łące

Wywiało nas na obczyznę, dlatego w tęsknocie za krajem ojców, postanowiliśmy napić się czegoś, co osłodzi gorycz rozłąki. Tylko czy 60 IBU nam w tym pomoże?

Ja pierdziele, polskie chmiele

Ostatnie piwo z AleBrowaru, Hop Sasa, jest piwem w stylu Single Hop IPA. Oznacza to, że podczas jego warzenia, użyto tylko jednego gatunku chmielu. W tym wypadku był to polski chmiel Iunga, co sprawia, iż Hop Sasa możemy spokojnie nazwać PIPA. Lub jak wolą browarnicy, Polish IPA.

alebrowar-hop-sasa-piwo

Etykieta. Hop Sasa, ubrane jest w jedną z najładniejszą z wszystkich etykiet Ale Browaru. Jaskrawe kolory oraz wzorki mające przywodzić na myśl motywy ludowe, z pewnością rzucają się w oczy. Do tego lewitująca  na chmurze starowinka, w okularach jak denka butelek, dodaje etykiecie swoistej magii.

Piana, zapach i kolor. Polska IPA znalazła się już w pokalu. Piana jest dość niska, lecz za to trwała. Jest gęsta i ładnie oblepia ścianki szklanki. Hop Sasa ma kolor ciemnego złota i jest jedynie delikatnie mętne. Iunga nadała piwu słodkiego, ziołowego zapachu. Pojawia się również delikatna wytrawna nuta.

Smak. W smaku Hop Sasa, serwuje nam słodycz z goryczą. Jednakże, już po sekundzie, gorycz ta zaczyna dominować pozostawiając ściągające uczucie w ustach. Można wyczuć wspomnianą wytrawność, która dość przyjemnie współgra ze wspomnianymi smakami. Można również odnaleźć lekki aromat słodkich owoców i ziółek. Hop Sasa jest piwem dość ciężkim i bardziej gorzkim, niż wskazywałoby na to 60 IBU. Ale jak wiadomo wskaźnik IBU, nie zawsze idzie w parze z siłą goryczy.

iunga-single-hop-sasa

Hop-Sasa-alebrowar-piwo-na-polskim-chmielu

Nic tylko Hop Sasać

Musimy przyznać, że Hop Sasa nas nie zaskoczyło. Dostaliśmy gorzkie piwo, o wyraźnym aromacie Iungi. Ta niestety, nie jest naszym ulubionym chmielem, dlatego trzeba mieć na uwadze, że nie jest to piwo dla każdego. Charakterystyczny słodo-gorzki smak sprawił, że ciężko znaleźć piwo podobne do Hop Sasa. Chyba, że trzecia warka Prometeusza, w której Iunga również jest bardzo wyczuwalna. Cieszy nas, że piwu brak jakichś konkretnych wad, takich jak kwaskowatość lub zbyt nachalna gorycz. Tutaj mamy dość stonowane jak na AleBrowar chmielenie. Warto dodać, że pod koniec degustacji Hop Sasa, zaczęło nam smakować nieco bardziej niż zaraz po zerwaniu kapsla. Tak czy siak, porządne piwo. Fani mniej chmielonych IPA oraz amatorzy Iungi, z pewnością będą zadowoleni.

hop-sasa-single-hop-ipa-polish

Piwna metryczka:
Alk. 
5% obj.
Ekstrakt 14 BLG
IBU 60
Styl Single Hop IPA
Poj. 0,5l
Cena 7,50zł
alebrowar.pl
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,